מתנצלים

תחרויות פרסים

מתנצלים

בכתבה על בה'ד 1 שפורסמה בגיליון 83 הופיעה תמונה של סקיילייט מעל חדר המדרגות של מבנה המגורים החדש שתוכנן על ידי פוטש אדריכלים, ללא ציון מדויק של המשרד המתכנן. הבניין המשדר התחשבות בצורכי המשתמש מבטא את השינויים שחלו בשנים האחרונות בתפיסת הבנייה בצה'ל בכלל ובתפיסת האדם בפרט. 
מצטערים, שמוליק.

תחרויות פרסים

ההרשמה לתחרות פרויקט השנה הנערכת מדי שנה על ידי אדריכלות ישראלית והאיחוד האירופי תימשך עד סוף חודש  מארס. אדריכלים, מעצבים, אדריכלי נוף, סטודנטים ואנשי אקדמיה מוזמנים להגיש עבודות שתוכננו (בין אם נבנו או לא) או נכתבו החל משנת 2007. פרטים, הרשמה והגשות באתר הבית של אדריכלות ישראלית li.oc.qia.www 

ההצעה הזוכה בתחרות הבינלאומית לתכנון 'כיכר העיר' בחולון הוגשה על ידי: netcetihcra Vera Yanovshtichnsky; Bint Architects מהולנד, וסתר אדריכלים מישראל. הפרויקט הגרנדיוזי כולל את בניין העירייה החדש, וכן מרכזי שירות, מסחר ותרבות. במקום השני זכתה עדה כרמי מלמד, ובמקום השלישי - זרחי אדריכלים. לתחרות שהוכרזה בחודש מאי הוגשו בסך הכל 34 עבודות. צוות השיפוט כלל את נציגי העירייה, אדריכלים ונציג משפחת אילון - ראש העיר השני שעל שמו נקראת התחרות. בניין העירייה החדש ייבנה במתחם התרבות במסגרת התוכנית 'מגדלים בשדרה', ליד מוזיאון העיצוב והמדיטק. ההצעה הזוכה כוללת חמישה מבנים התוחמים ביניהם כיכר ציבורית. 

ההצעה של עדה כרמי-מלמד מבוססת על יצירת טופוגרפיה מעגלית (אופיינית לעבודותיה), היוצרת אמפיתיאטרון נופי שממנו מתפצלים שבילי הליכה מוצלים ומרפסות צפייה. מבנה העירייה פורץ את המסגרת הגיאומטרית וניצב בכיכר כגוף עצמאי. 
אורי כהן אדריכלים זכה במקום הראשון בתכנון בית ספר חב'ד בנצרת עילית. המבנה הנתפס כ'ווילה עירונית' מבטא את מעורבות חסידות חב'ד בחיי הקהילה, תוך הנגשת הפונקציות הייעודיות - ספרייה וכיתות מחשבים - לשימוש הציבור. וכן - יש שם גם מודעות לאקלים, וחצר 'ירוקה' המשתלבת בטופוגרפיה הטבעית. 
אדריכלים משתתפים: אורי כהן, רני שור, ודליה מוננזון.

המעצב האמריקאי פו הואנג והמעצבת הישראלית רחלי רותם זכו במקום הראשון בתחרות השנתית לתכנון יריד האמנות השנתי 'באזל' במיאמי ביץ'. שטח של כ-3,000 מ'ר המעוטר בכעשרה קילומטר של כבלים זרחניים המתנועעים ברוח, מציע חוויה ויזואלית הכוללת קטעי וידאו, מופעי אמנים וריקודים.

המעצב הגרפי עדי שטרן - ראש המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל - זכה בפרס 'מועדון המעצבים הטיפוגרפים של טוקיו' על עיצוב השילוט וההכוונה במוזיאון העיצוב של חולון. לפרס המוענק מדי שנה הוגשו כ-3,200 עבודות. עבודת השילוט כללה גם עיצוב של פונט עברי חדש. אני עדיין מחכה שימציאו איזה פונט עברי שיוכל לעמוד בלי בושה ליד הפונטים באנגלית.

תערוכות

'הבהלה לרעב' - תערוכה שבמרכזה הקשר שבין האדם לחפץ בחברת השפע, מוצגת בגלריית החווה', רח' הנחושת פינת רח' המלאכה, אזה'ת חולון. שעות פתיחה: 
יום ג' 00:00-16:13 יום ו' 00:00-13:10 שבת 00:00-14:10. נעילה 3/3/2011. טל 03-5596590. 
אוצרת: ניצה פרי.
התערוכה: 'דב כרמי אדריכל - מהנדס: דומסטיקה ציבורית',  המוצגת בביתן הלנה רובינשטיין של מוזיאון תל אביב היא אחת ההמחשות הטובות 'כיצד לא לעשות תערוכת אדריכלות שמיועדת לקהל הרחב'. האדריכלות נהנית כיום ממודעות ציבורית עצומה ואנשים מן השורה מוכנים לנסוע לקצווי תבל, רק כדי לומר שהם היו בבניין ידוען כלשהו. התקופה שבה פעל דב כרמי התאפיינה בין היתר ברצינות העשייה האדריכלית, שתוצאותיה הטובות היוו תשתית - טובה יותר או טובה פחות - לבנייה הדי משעממת שנוצרה כאן לאחר קום המדינה. ההחלטה להתמקד בהצגת סרטונים וראיונות עם שני ילדיו האדריכלים - עדה כרמי-מלמד ורם כרמי, רק מצביעה על דלות החומר ההיסטורי, שחלקו הגדול, אגב, מצוי בשפע בארכיון משרד שרון שהשקתו התאפשרה רק כעת, לאחר שהמוזיאון נעתר סוף סוף לאכלס אותו.
אוצרת: מאירה יגיד.
היתה שם, התרגזה לאללה ודיווחה: פרופ' ציונה שמשי, שטענה שלציבור מגיעה חוויה מתקנת.

לא פחות מאכזבת היא תערוכתו של אמן הזכוכית דייל צ'יהולי שהגיע לישראל כדי לעצב את תפאורת האופרה 'טירתו של כחול הזקן' מאת ברטוק, ועל הדרך הביא איתו כ-100 עבודות הכוללות עשרה מיצבים. לא שאין לו מה להציג לאמן המוכשר הזה, אלא שהתערוכה המוצגת בגלריית ליטבק נראית כמו חנות למכירת מוצרי זכוכית חסרי שימוש. ההעמדה החובבנית של המוצגים - שאגב הוא עצמו היה מעורב בה - מתבטאת במלוא עוצמתה בתליית שנדלייר מעל מיצב במרכז אולם הכניסה. השנדלייר הבינוני לא רק גונב את ההצגה מהמיצב היפה שמתחתיו, אלא גם ובמיוחד חוסם ויזואלית את ציר המבט לשני כיווני האולם, שבקצותיו תלויים מוצגים אחרים, שעצם הצבתם שם מצביעה על חשיבותם.
בפעם הבאה ליטבק, שים לב לפרטים, אומרים ששם בדיוק נמצא אלוהים.

התערוכה 'משחקים באוכל' המקשרת בין אוכל לעיצוב מוצגת בגלריית המשכן. בתערוכה מוצגים גם מבני מסעדות המהווים פרשנות לתפריט המוגש בהן. נעילה: 5/3/2011. שעות פתיחה: ימים ג', ד', ה' ו' מ־20.00 - 17.00, בשבת - מ־00:00-13:10. 
אוצרת: מיה דבש. 
גלריית המשכן 'בית מאירוב', רח' הרצפלד 31, חולון. 
פרויקטים
.
נחנך בניין בית הספר לניהול וכלכלה של המכללה האקדמית תל אביב יפו. ייחודו של המבנה הכולל אודיטוריום, כיתות לימוד, מעבדות מחשבים, אדמיניסטרציה ופונקציות תומכות, בכך שהוא נטול מסדרונות. התוכנית מבוססת על שתי מערכות צירים - האחת ממשיכה את שדרת הקמפוס והשנייה את  מדרחוב דנטה. בהתאם לכך נוצרו שתי מאסות מבניות התוחמות ביניהן את המרחב הציבורי. חצרות משניות הממוקמות בהתאם לפונקציות, משפרות את הנוחות התרמית וממקסמות את השימוש בתאורה טבעית.
נעמה מליס אדריכלות ובינוי ערים 
אדריכלים משתתפים: נעמה מליס, אורלי צרפתי, ילנה פליי, רותם אליאב ואמיר אלכופר.

אירועים 

אדריכל פרופ' אריה סיוון הלך לעולמו. סיוון שהיה חבר המערכת האקדמית של אדריכלות ישראלית, שימש כראש החוג לעיצוב פנים במכללה למינהל, מרצה בבצלאל ואדריכל פעיל. המבנה האחרון שתכנן היה בניין המחלקה לאריגת שטיחים בבצלאל. משתתפים בצער המשפחה.

אדריכל פרופ' ברוך ברוך - שותף במשרד ברוך-סלמון וממייסדי המחלקה לארכיטקטורה במרכז האקדמי ויצו חיפה - נבחר ליו'ר עמותת האדריכלים. בין המבנים הבולטים שתכנן: אתר ההנצחה לחללי  קהיליית המודיעין, מדיטק חולון, בית הכנסת בקריית יערים ומרכז הכנסים במבואות חיפה. 
ראה התייחסות בדבר העורך

סטודנטים

בוגרי המגמה לאדריכלות ועיצוב פנים במכללת אורט רחובות עסקו בהסבת מבני מגורים למבני תרבות בהשראת תכנים קהילתיים. 'שיק שוק' - פרויקט מחזור של הסטודנטית חנה אליהו הממוקם במבנה רכבת אופייני, שואב את השראתו מהשוק התוסס באשדוד, כדי ליצור  'חנות הכוללת מרכז הדרכה לבישול'. 

פרויקט הגמר של הסטודנטית שרה פורמן מהמגמה לעיצוב תעשייתי במכללת  אורט סינגאלובסקי הוא 'מנשא רך לנשיאת חתולים ברכבת'.

בתערוכה השנתית 'חלונות וחלומות' של מגמת האדריכלות במכללת אורט ירושלים, שנערכה בגלריה העירונית של ירושלים, הוצגו כ-50 עבודות של בוגרים וסטודנטים.  
ראש המחלקה ואוצר התערוכה: אדריכל דני ראובני.

זהו להפעם, שמרו על קשר, 
רחל 

ruchi@netvision.net.il

חזרה לגליון 84    back to issue 84