תחרויות ופרסים


ההרשמה לתחרות פרויקט השנה תיפתח בסוף חודש נובמבר. אדריכלות ישראלית והאיחוד האירופי מזמינים אדריכלים, מעצבים, אדריכלי נוף, סטודנטים ואנשי אקדמיה להגיש עבודות שנבנו או נכתבו החל משנת 2007. פרטים, הרשמה והגשות באתר אדריכלות ישראלית  li.oc.qia.www  

עיריית חיפה קיימה תחרות לחידוש שלושה מוקדים עירוניים: מרכז הכרמל המשתרע בין מרכז פנורמה והאודיטורים; מתחם כיכר העיר הכולל את קריית מוסדות הממשלה, גן הזיכרון ובניין מבקר המדינה; ודרך נוף סטלה מאריס הכוללת את כתף הכרמל. מטרת התחרות הייתה למצות את יתרונותיהם האדריכליים והנופיים של המתחמים ולמנף אותם כמרכזי תרבות ותיירות. 
ואלה הזוכים:
מרכז הכרמל, מסלול אדריכלים:
מקום ראשון: אדם מזור, אלי פירשט אדריכלים.
מקום שני: אבי ליזר, אידית גזין.
מקום שלישי: אבירם אדריכלים, טוך-סרגוסי אדריכלות נוף.
מסלול סטודנטים:
מקום הראשון: ליאת בוגדנובסקי - ויצ'ו חיפה.
במקום השני: ערן זהרוני, עינב למפיט - ויצ'ו חיפה.
ציון לשבח: לילא סרחאן, קסניה שצ'סלבסקי - ויצ'ו חיפה.
כל הכבוד לויצו חיפה.

כיכר העיר, מסלול אדריכלים:
במקום הראשון זכו במקביל ארבע הצעות: 
אודליה בר יהודה, אתלן בת־חן, תמר אריאלי ורם קפלן; 
דורון מינין, רון זקס; גיורא גור אדריכלים; מלכא אדריכלים.
בציון לשבח זכו במקביל שתי הצעות: שמעון פילצר; אילה רונאל, דפנה דורפמן, ומיכל ברייאר.
מסלול סטודנטים:
מקום ראשון: לירון ברקאי - ויצ'ו חיפה.
מקום שני: נגה בורשטיין, דלית טלמור - הטכניון חיפה.
מקום שליש: איילת מצקר - ויצ'ו חיפה.

דרך נוף סטלה מאריס מסלול אדריכלים 
במקום ראשון זכו שתי הצעות במקביל: 
אורי פדן, רוני פרידמן, ויעל בן יהודה; אורן און, ננסי סנדלוביץ, שרון פישמן שמש. 
בציון לשבח זכו במקביל שלוש הצעות: אודליה בר יהודה, 
אילן ברמן, תמר אריאלי, רם קפלן; מילר בלום תכנון סביבתי בע'מ; ז'אק דהאן, נעמי שאו.
מסלול סטודנטים:
ציון לשבח: לובי בן משה - ויצ'ו חיפה.
הערה חשובה: בגיליון הקודם לא הוזכר שמם של קבוצת האדריכלים אורי פדן, רוני פרידמן, יעל בן יהודה, כזוכים במקביל בפרס ראשון לתכנון נוף סטלה מאריס. 


ועדת המכרזים במשרד החשב הכללי של משרד האוצר - גוף עתיר כוח ושתלטני שמחליט כיצד נבנה, נחיה ונמות (ראה התייחסות בגיליון 71), בחרה במשרד קימל אשכולות בשיתוף עם האדריכל ההולנדי האנס דוידסון, לתכנן את הרחבת קריית הממשלה בגבעת רם בירושלים. בתחרות השתתפו תשעה משרדים שנבחרו מתוך 23 משרדים שהגישו את מועמדותם. מטרת התוכנית - לרכז את כל משרדי הממשלה העיקריים בקריה - ובכלל זה את המשרדים הפזורים כיום ברחבי ירושלים ובמקומות אחרים בארץ. במתחם שוכנים בין היתר: הכנסת, בית המשפט העליון, ומבקר המדינה. במסגרת התוכנית תעוצב כניסה ייצוגית, מבני המתחם יאורגנו מחדש, ובמרכזם מגדל משרדים גבוה (מי יעז להגיד לאוצר שזה לא מתאים לירושלים...) וגלריה לאומית. המרחב הציבורי יפותח באמצעות כל הגימיקים ה'ירוקים', וכיכר ציבורית שתגיע עד רחוב רופין תחבר את המתחם לרכבת הקלה.
אדריכלים משתתפים: איתן קימל, מיכל קימל אשכולות, אילן כרמי, שחף זית, אדר אופנהיים, טלי ברגל, מנור סיסו, ואלדד לב.
   
משרד קימל אשכולות צויין (גם) לשבח בתחרות לתכנון מוזיאון מלחה'ע השנייה בגדנסק, פולין, שם פרצו, אגב הקרבות הראשונים. לתחרות שהוכרזה על ידי עיריית גדנסק וממשלת פולין הוגשו 240 הצעות מרחבי העולם, ביניהן הזוכה בתחרות משרד האדריכלים הפולני 'קוואדרט', וכן נורמן פוסטר וצבי הקר (שלא זכו). דניאל ליבסקינד לא השתתף הפעם, משום שהוא נמנה על חבר השופטים. מעטפת המתכת של קימל תוכננה כפסיפס העשוי מחמישים מיליון פיסות פלדה חלודות (מי סופר...), כמספר קורבנות המלחמה.
אדריכלים משתתפים: איתן קימל, מיכל קימל אשכולות, אילן כרמי, שחף זית, מנור סיסו, ליהי דוידוביץ-עין גדי, אלדד לב, רוני שמיץ ולימור עמרני.

ירושלים 2111 - תחרות בינלאומית לסרטוני אנימציה ומדע בדיוני הוכרזה על ידי בית המודל בירושלים. אמנים, אדריכלים, מעצבים, אנשי קולנוע וחובבים מוזמנים להגיש סרטונים המדמים את ירושלים בעוד מאה שנה. ניתן להוריד חומרי גלם באתר התחרות. עשרות מתמודדים מרחבי העולם כבר החלו לעבוד, הישראלים עדיין לוקחים את הזמן. פרסים כספיים ופרסום בינלאומי. מועד אחרון להגשה: ה-15 בדצמבר 2010. 
פרטים והרשמה: דניאל ורניק

אירועים ותערוכות
 
בחודשים האחרונים הלכו לעולמם מספר אדריכלים חשובים: יוסף גולדברג שהיה שותפו של מאיר בוכמן; ריטה הירש מחיפה; ופרופ' אברהם וכמן - לשעבר דיקן הפקולטה לאדריכלות בטכניון. בהזדמנות זו אנחנו מאחלים החלמה מלאה לפרופ' אריה סיוון.

הביאנלה לאדריכלות תקפה שוב את ונציה בסיסמאות מפוצצות. מי שביקר ראה את מה שכבר ראה, ומי שלא - חסך מעצמו את כל הווג'עראס. אוצרת התערוכה האדריכלית amijes oyuzak כיכבה באדריכלות ישראלית לפני כשנתיים במסגרת כתבה על משרד האדריכלים הסיני  aanas, ומאז דרך כוכבה...  
נושא הביאנלה השנה 'אנשים נפגשים באדריכלות'; נושא הביתן הישראלי - 'הקיבוץ בתכנונו' - שני נושאים לעוסים ושחוקים עד דק. את הביתן הישראלי אצרו יובל יסקי - שמונה השנה לראש המחלקה לאדריכלות בבצלאל - וגליה בר אור. בפרס 'אריה הזהב' זכה השנה הביתן של בחריין, שבו הוצגו שלוש ביקתות דייגים מחוברות ביניהן באמצעות גשרים - סמל לתהליך הבנייה המואץ המאיים לכלות את הנוף הטבעי של נסיכויות המפרץ הפרסי. 

וכמעט בהקשר זה: כפי שנקבע לאחרונה על ידי ביה'מש המחוזי בתל אביב ותוך מתן תוקף להסכם גישור שנחתם בין הצדדים, אדריכל דרור אבירם היה שותף בתכנון פרויקט השיפוץ וההרחבה של מוזיאון 'בית לוחמי הגיטאות' - בעקבות זכייה בתחרות ביחד עם משרד קובלסקי-אפרת. אולם, כאשר הפרויקט הוצג בביתן הישראלי לפני כארבע שנים בביאנלה בוונציה, באצירת האדריכלית טולה עמיר, הדבר כלל לא הובא לידיעתו ובוודאי שלא תואם עימו, ושמו כשותף מלא לתכנון הושמט - הן בתערוכה והן בקטלוג המלווה. בכך נשללה ממנו למעשה, בין היתר, זכותו לתאם ולהתוות את הדרך שבה הפרויקט הוצג. לאחר תהליך גישור שנעשה בעיקבות תביעה שהגיש אדריכל אבירם לבית המשפט, הן כנגד עמיר והן כנגד אפרת־קובלסקי, התחייבו עמיר ומשרד אפרת-קובלסקי לממן התנצלות בכתב במספר עיתונים (ראה מודעה לעיל). לא נעים להיזכר, אבל צבי אפרת היה בוועדת ההיגוי שבחרה באדריכלית טולה עמיר כאוצרת, ומתוקף התפקיד הוא אמור היה ללוות באופן צמוד את הכנת התערוכה.

אניית המעפילים המשוחזרת 'גלינה' נפתחה לציבור הרחב כמוזיאון להמחשת ההעפלה. הפרויקט שיוזם, תוכנן ונבנה על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, מבוסס על אניית מעפילים בת שלושה סיפונים, שמשקלה כ-300 טונות ואורכה 250 מטר. האניה הובאה לישראל מליטא למחנה המעפילים בעתלית, שם עברה שיפוץ מסיבי והפכה למוזיאון אטרקטיבי המספר את סיפור המסע בבטן האנייה: 04-9841980 
 
התערוכה 'שונרא' של המעצב יעקב קאופמן מוצגת במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון. בתערוכה מוצגים כ-1000 איורים מתוך כשלושת אלפים, ביניהם - לדברי קאופמן - גם 'חתולים שלא היו נחשבים לחתולים אלמלא הוצגו בסביבה של חתולים'. ימי ב' ד' ו' ושבת 00:00-13:10, ימי ג' וה' 00:00-20:17 נעילה באמצע דצמבר. וייצמן 61 חולון 9481256-30

ואם כבר הגעתם עד חולון - בגלריית 'בית מאירוב' מוצגת תערוכת כרזות בינלאומית תחת הכותרת 'קול החופש הזה', במלאות 200 שנה להולדת מקסיקו ו-100 למהפכה. אוצר: יוסי למל.  - 3.1.2011 - 18.11.2010

פרויקטים

פרויקט ההנצחה 'כותל הלב השבור' נחנך בצומת גולני. 1434 שמות חללי גולני מעטרים שמונה קירות המדמים את שבר הכאב והשכול. אדריכל הפרויקט - יוסף אסא - שירת במדי גולני כאיש מילואים במלחמת לבנון.

הפסלת אור-נה רן תכננה פסל חדש ליד מצפה יריחו. הפסל הנושא את הכותרת 'התעוררות' עשוי מבטון מחופה בטיח צבעוני, מדמה אישה המתמתחת בתנועת יוגה. הפסל נבנה במשך כחמש שנים, מתוכן היא התגוררה בקירבתו במשך תשעה חודשים.

סטודנטים

פרויקט הגמר של יואב אל־עד ועמוס דנילוביץ' מבצלאל - 'ממארג טלאים לדיור בר השגה' - עוסק בריקמה האורבנית שהתפתחה באיזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב, שבו העובדים הזרים המפחדים מהצל של שלטונות ההגירה פיתחו רשת תקשורת אלטרנטיבית באמצעות החצרות האחוריות. הסטודנטים מציעים לטפח את מושג ה'חצר אחורית', להעניק לרשת האקראית לגיטימציה, וליצור באמצעותה תשתית לסביבת מגורים ייחודית המבוססת על היחס בין נסתר לגלוי. היחס בין הקבוע למשתנה מייצר מערכת גמישה שמסוגלת להתפשט ולהתכווץ בהתאם לצרכים המשתנים.
מנחים: אדריכלים רן גרוס, אילנה רודושינסקי.

פרויקט הגמר של הסטודנטים אלון שיקאר וצבי יגר מהטכניון עוסק בעיצוב מחדש של רחבת החניון הזנוחה ליד שער שכם במזרח ירושלים. תחת הכותרת 'מתחם השער - מרחב עירוני זמני', הפרויקט מציע להתקין עבור האוכלוסיות המזדמנות מקומות מפגש הניתנים לשינוי. הפרויקט המדמה 'קירקס נודד' מורכב ממבנים מודולריים העשויים ממסילות פריקות וחיפוי באמצעות קרומיות (ממברנות). שילובים שונים בין המבנים יוצרים מערכת אורגנית ללא מבנה ארכיטקטוני מחייב.
מנחים: האדריכלים גבי שוורץ, אלס ורבקל. 
(תמונה בעמוד הבא, למעלה).

פרויקט הגמר של הסטודנטית נעמה קליימן מהחוג לעיצוב פנים במכללה למינהל עסק בעיצוב מחדש של תיאטרון בית לסין. בדומה לגרב המתאים עצמו לרגל, העבודה מחברת בין הרחוב לתיאטרון באמצעות מעטפת שקופה וחללים מוזנחים שאוכלסו בפונקציות חדשות.
דבר המפרסם

חברת אקסטל מזמינה את ציבור האדריכלים ואת אלה הבונים את ביתם הפרטי לבקר באולם התצוגה החדש שלה ולהכיר את הפיתוחים האחרונים בתחום חלונות ודלתות מאלומיניום. המשתרע על שטח של 400 מ'ר בשני מפלסים, מאפשר ליהנות מייעוץ מקצועי של מומחים אשר יסייעו בקבלת החלטות, יעניקו מענה מקצועי לכל בעיה, וילוו את תהליך הבנייה. דגמי חלונות ודלתות במגוון צבעים וגימורים.
הלח'י 28 בני־ברק טלפון: 03-6167301

snolyE - צילומים, הדמיות, ופתרונות ויזואליים תלת מימדיים לאדריכלים, מעצבים, וקבלנים. צילומי אוויר פנורמיים, תיעוד פרויקטים וסרטי תדמית. מאגר צילומי סטילס ווידיאו.
054-2091041  

שירותי תכנון, שרטוט והדמיות. הכנת הגשות, רשימות ופרטים. עבודה מהירה, מקצועית ומדויקת במחירים סבירים: 
שרון - 050-8716457.

חזרה לגליון 83    back to issue 83