בית ויידר - בין הקיים למותר הרחבה אוסטרלית, פיצרוי, מלבורן


'בית ויידר' הוא הרחבה של בית דירות ויקטוריאני בשכונה עירונית במלבורן, אוסטרליה. חומת החצר שנבנתה בזמנו תוך חריגה משמעותית מהגובה המותר, מנמיכה באופן יחסי את התוספת החדשה שנבנתה על פי התקנות, ומשולה (בהומור) לחתול המתגנב מאחורי הגדר. 

ניצול המרווח שבין הישן לחדש מכפיל למעשה את שטח הבית, באמצעות חצר פנימית שהפכה למרכז החיים בו. במסגרת זו, החללים מנוצלים למספר פונקציות במקביל: החלל שמתחת לגרם המדרגות משמש לאיחסון; תריס רפפה במערב מאפשר פרטיות והגנה מבוקרת בפני קרינת השמש; ומשטח העץ בחצר הניתן להסטה משמש כדלת כניסה למרתף. 

הבנייה החדשה הקלילה והמוארת יוצרת ניגוד מעניין לקירות המאסיביים של הבית הקיים. בתוך כך, חומרי הבנייה והצבעים מבליטים את איכויות התכנון. 

אנדריו מיינארד - אדריכל צעיר עתיר פרסים, נחשב כיום ליוצר מבטיח הרבה מעבר לגבולות אוסטרליה. את משרדו הפרטי פתח בשנת 2002 בהיותו בן 27 בלבד. לאחר שסיים את לימודי האדריכלות בשנת 1998, מיינארד רכש ניסיון במשרדים מובילים כמו ריצ'ארד רוג'רס בלונדון, 'וודס בגוט מלבורן', ו-stcetihcrA seergeD xiS 

כל הפרויקטים של המשרד מצטיינים במודעות לאקלים, באמירה חברתית תומכת, ובדינמיות הומוריסטית, תוך הימנעות מכוונת מסגנון חזרתי.

חזרה לגליון 83    back to issue 83