ישראל 1939-1956

דע מאין אתה בא
ישראל 1939-1956

דוד פרקס, יליד הונגריה, עלה לארץ בשנת 1932 לאחר שפוטר מעבודתו כבנקאי בהמבורג בשל היותו ציוני. עם עלייתו החל לעבוד בבנק 'פויכטוונגר', וכאחד ממייסדיו ניהל את סניף ירושלים. במסגרת זו סייע לרבים מהקיבוצים בעלייתם על הקרקע, בייחוד בימי 'חומה ומגדל'.

כצלם חובב ואוהב הארץ, הוא הנציח במצלמתו את ערי הארץ ויישוביה בתקופת התהוותם. בעזרת צילומים וגלויות ששלח לאהבת נעוריו ואשתו לעתיד מורישקה, הוא הצליח לשכנע אותה לעלות ארצה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. לצורך זה הוא אף נסע להונגריה, נשא אותה לאשה וכשהגיעו ארצה השתכנו כרבים מהעלייה החמישית (היקית ברובה), בשכונת רחביה בירושלים.

בשנת 1956 הם נאלצו לעקור לשוויץ בעקבות מחלתה הקשה של מורישקה, משם הם נדדו להמבורג שבה הוא שימש כמנהל האדמיניסטרטיבי של בית החולים היהודי, עד מותו בשנת 1980.

אלבום תמונות שהתגלה על ידי בתו אילנה מאיוס, הכיל את צילומיו בין השנים 1932-1956 וכן מספר גלויות שצולמו על ידי 'פוטו ברנר' בחיפה ואפרים ארדה מתל אביב, אביו של צלם האדריכלות הידוע רן ארדה. מבחר צילומים שקובצו למצגת על ידי חתנו - אדריכל אלי מאיוס - הופץ באינטרנט ועורר הדים ותגובות בארץ ובעולם. רבים זיהו את עצמם או את יקיריהם, יצרו קשר וגוללו את סיפורם האישי.

הצילומים המעניינים מספקים הזדמנות טובה להביט לאחור, לראות מאין באנו ולהבין לאן אנחנו הולכים.עמי רן

חזרה לגליון 81    back to issue 81