סיקור אירועים, תחרויות וחידושים
תחרויות ופרסים

אדריכל רוני פרידמן המתגורר בשבדיה, זכה בתחרות פנימית של משרד Arkitectura A5 מאופסלה, שבדיה. שם הפרויקט FRIGGEBOD, שמשמעותו ב"יידיש" "מבנה פשוט" כהגדרת חוק התכנון והבנייה השבדי - כזה ששטחו אינו עולה על 15 מ"ר. מדובר במבנה עזר שממוקם בחזית המשרד. הקונסטרוקציה עשוייה משש מסגרות בצורות שונות, המבטאות את המתח בין אלכסון לישר. העיקרון הוא שניתן להכפיל את שטח המבנה לצרכים משתנים, באמצעות גג נשלף. כמו כן, מערכת סולארית מספקת חשמל לצריכה עצמית. מה עוד צריך משרד בשבדיה?
הסטודנט הישראלי עודד רוזנקיאר מהפקולטה לאדריכלות בטכניון זכה בפרס ראשון בתחרות רעיונית לתכנון בית האדריכל בפריז, מטעם איגוד הפלדה Auto. בתחרות השתתפו 110 סטודנטים שהציעו הצעות לתכנון בית האדריכל בערים שונות בצרפת. עודד, שעלה לגמר ביחד עם 14 סטודנטים נוספים, שהה בפריז במסגרת חילופי סטודנטים, והועסק במקביל במשרדו של ז'אן נובל.

אירועים

אדריכל אבא אלחנני נפטר בגיל 90. אלחנני ז"ל - ערך בזמנו את הרבעון "תווי", היסטוריון, ומבקר אדריכלות, פרסם בסוף שנות התשעים את הספר "המאבק לעצמאות של האדריכלות הישראלית במאה ה-20" - עבודה הנחשבת עד כה לתיעוד החשוב ביותר של התפתחות האדריכלות הישראלית. אלחנני היה בין השאר חבר בוועדה שבחרה את דגל ישראל. בין הבניינים הידועים שתכנן: משכן נשיאי ישראל בירושלים; המבנים התוחמים את כיכר המדינה (בשיתוף עם אוסקר נימאייר וישראל לוטן); אנדרטה לנופלים בגן העצמאות (בשיתוף בנימין תמוז); בית ההסתדרות ע"ש פיליפ מוריי באילת; שיכון מפוני שכונת נורדיה בתל אביב (בשיתוף ישראל לוטן); ומרכז מחשבים ומערכות מידע של צה"ל ברמת גן. אבא אלחנני שכל את בנו אהוד אלחנני, שנפל במלחמת יום הכיפורים בקרבות רמת הגולן כלוחם סיירת גולני. מאמר נרחב על חייו ופועלו מפורסם בגיליון 75.

השירות הבולאי של דואר ישראל הוציא סדרה של שלושה בולי אדריכלות בנושא טיילות. הטיילות הנבחרות הן טיילת ארמון הנציב בירושלים בתכנון שלמה אהרונסון, טיילת כפר נחום בכנרת בתכנון גדעון שריג, וטיילת הראשונים בנתניה בתכנון נתנאל בן יצחק. מחווה נאה, אבל ראויה לביקורת על כך, ששמות המתכננים אינם מופיעים על הבולים.

הקרן לשיקום מחצבות, רשות הטבע והגנים והמועצה המקומית מצפה רמון השלימו את פרויקט "ארץ המחצבים". במסגרתו טופלו כשלושים אתרי חציבה ובכלל זה מחצבות הגבס שהיו בעבר חלק ממפעל הגבס הידוע של חברת "נשר", מחצבות החול הצבעוני לאורך כביש 40, מכרה הבנטוניט במעלה העצמאות, מחצבות הקאולין ומחצבות החרסית, ומספר אזורי כרייה קטנים יותר.

הוכרז פרויקט "שביל הרצל" לסימון ופיתוח שבע התחנות בהן ביקר הרצל בארץ בשנת 1898 - שיתוף פעולה של המועצה לשימור אתרים ומועצת הרצל - יש דבר כזה במשרד ראש הממשלה. ההכרזה נחגגה בחנוכת "בית שטרן" שעבר פירוק והעתקה במסגרת פרויקט ממילא. מסתבר שהרצל הגיע לירושלים סמוך לכניסת השבת, וגילה שלא נותרו חדרי מלון פנויים בעיר. אחד מעשירי העיר - מקס שטרן, התנדב לארח אותו, והפך את החדר שבו הוא התארח למיני־מוזיאון, המתעד את קורות הביקור ההיסטורי. המוזיאון שנקרא "חדר הרצל" - פעל במשך שנים, וכשהוחלט ל"שכתב" את ממילא, המבנה יועד להריסה. בעקבות צעקה שקמה בעיר ובהתערבות המועצה לשימור אתרים, המבנה פורק, אבניו סומנו והוא נבנה מחדש. מה שמוכיח שבירושלים כדאי לצעוק.

הונחה אבן הפינה לפארק טדי קולק בירושלים. הפארק שיוקם ליד שער יפו יכלול טיילת שתשקיף על בריכת הסולטן.
אדריכלים: משה ספדיה, אורי שטרית.

תערוכות

התערוכה "פרפורמליזם: צורה וביצוע באדריכלות הדיגיטלית" המוצגת במוזיאון תל אביב, בוחנת באופן ביקורתי את השלכות הז'אנר החדש על היחס בין צורה לתוכן. בתערוכה מוצגות עבודות של אדריכלים ידועים, ביניהם: פראנק גהרי; נורמן פוסטר; פיטר אייזנמן; גרג לין; פרנקן ארקיטקטן; קולטן ומקדונלד; פרסטון סקוט כהן; קרל צ'ו; רוש אנד זי; רייזר ואוממוטו; אושן, ווינקה דבלדם. ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו. נעילה: 13 בספטמבר 2008.
אוצרים אורחים: אדריכל יאשה גרובמן, אדריכל ד"ר ערן נוימן.

תערוכה מרשימה של אדריכל דוד נופר התקיימה בגלריה זה-זהזה, בנמל תל אביב. נופר, מהמובילים שבאדריכלי דור הביניים, מתמקד בשנים האחרונות בבנייה ציבורית, בעיקר קמפוסים אוניברסיטאיים - כגון אוניברסיטת בר אילן, מכללת אשקלון, קומפלקס חדש במכללה למינהל, וכן מוזיאון יעקב אגם בראשל"צ.
קרוב לאדריכלות

אמן העץ אורסיו רפאל מגלף פורטרטים בשיטת השכבות. יצירת הדיוקן מתבצעת באמצעות חיתוך ידני בדומה למפה טופוגרפית, כשכל שכבה מייצגת "מפלס" גובה אחר. היצירה המתקבלת מדגישה את הוויית האדם. הזמנות: 0545740577

פוטוגרפיה של כוריאוגרפיה - תערוכת יחיד של הצלם גדי דגון שמלווה את עבודתו של אוהד נהרין ולהקת בת שבע, זה 18 שנים, הוצגה בגלריה ברוורמן. האור המוחזר מגופם של הרקדנים יוצר דימויי גוף מופשטים.
אוצרת: נעמי אביב.

"חומר ללא חומר: האלכימיה של הנייר" - תערוכה של אמני נייר מהארץ ומחו"ל, מוצגת כעת במוזיאון ארץ ישראל. בתערוכה, עשרות עבודות של 39 אמנים מובילים, בטכניקות שונות, כגון עיסה, לישה, קיפול, גזירה ורקמה.
נעילה: 21.10.08 . פרטים: 6415244
אוצר: פול ג'קסון

שתי תערוכות יחיד חדשות נפתחו במוזיאון חיפה לאמנות. האחת "חור שחור" של אורלי סבר, מתמקדת ביחס שבין הגוף האנושי לבין החלל האדריכלי המקיף אותו; השנייה - של גליה פסטרנק, המציגה סדרת רישומים פרי זיכרונות ילדותה. מעניין. נעילה: 28.12.08 פרטים: www.hma.org.il
אוצרת: טל יחס

סטודנטים

פרס אריה ואלדר שרון יוענק השנה לזוכים בקטגוריית סטודנטים בתחרות פרויקט השנה. מועדי ההרשמה וההגשות הוארכו בחודש. פרטים והרשמה: www.aiq.co.il

המכללה האקדמית גליל מערבי משיקה בימים אלה את "מרכז סימן" ללימודי עיצוב ואמנות. מטרת המרכז להעניק הכשרה גבוהה ישימה במקצועות העיצוב, כחלק מהמגמה החדשה לעיצוב פנים בראשות אדריכל מרטין מגל.

סטודנטים מהחוג לעיצוב פנים במכללה למינהל, בשיתוף עם מינהלת נמל יפו, קיימו סדנה רעיונית להעשרת חוויית הביקור בנמל המתחדש, שיהפוך למרכז תרבות, בילוי ותיירות, תוך שמירה על תפקודו האותנטי כנמל דייג. במסגרת התהליך תיבנה טיילת שתתחבר עם טיילת תל אביב, ויישופצו בית המכס העות'מאני והמחסנים שנבנו בתקופה המנדט. הסטודנט עמית שולק יצר את המיצב "סרטים בארגזים", המפעיל באמצעות חיישן סדרת סרטים עם התקרבות המבקר; הסטודנטית רונית דחבש פיתחה עמדה אינטראקטיבית לילדים הבנויה ממשטח פלסטיק שעליו ניתן לצייר את קווי המתאר של נוף הנמל.

סטודנטים אחרים מהמכללה למינהל עיצבו מרכזי מבקרים בבנין לשימור בשכונת מנשיה. ביניהם - עבודה של איתמר לוי שפיתח - לא פחות ולא יותר מאשר את מוטיב הצלב של הטמפלרים, וטלי כץ ועדי ימין שקיבלו את השראתם מתכנית גדס.

תערוכת עבודות של בוגרי החוג לאמנויות העיצוב של סמינר הקיבוצים התקיימה במתחם קלישר (הגלריה לאמנות ע"ש רחל וישראל פולק). השילוב בין עיצוב המוצר, תקשורת חזותית ועיצוב הלבוש הניב פרויקטים יצירתיים.
אוצרי התערוכה: דוד פאר ודודי אוריין

עמותת החינוך של התאחדות התעשיינים ומשרד החינוך מקיימים תערוכת עיצוב ואדריכלות בסימן 60 שנה למדינה. תלמידים במגמת האדריכלות בבתי הספר התיכוניים התבקשו לעצב מוצר המשקף לדעתם את החברה הישראלית. הסטודנטים עיצבו, בין היתר עבודה המבקרת את החברה הקיבוצית, עמוד תאורה המתאר את המרדף המתמיד אחר הישגים, ועוד גוף תאורה בהשראת קופסת גפרורים.

שני בוגרי המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר - תהילה לוי ודורון טאובנפלד נבחרו להשתתף בתערוכה השנתית של בוגרי בתי-ספר לעיצוב תכשיטים. התערוכה מתקיימת בגלריית "מרזה" היוקרתית בניימכן, הולנד.

שמרו על קשר,
רחל בן אהרון

ruchi@netvision.net.il

דבר המפרסם

ייעוץ פנג־שואי מקצועי לבתים, משרדים ועסקים.
רחל: 0544439015
 

חזרה לגליון 74    back to issue 74