סיקור ארועים תחרויות וחידושים

fghgfhfg

 

       
         

 


בצער רב

אדריכל עזי הוכברג, ששימש יו'ר אגודת אדריכלי הפנים בין השנים 1992-94, נפטר. עזי יזכר כמי שהוביל את המאבק להכרה באדריכלות הפנים כמקצוע רשמי.

פרסים ותחרויות

זוכי פרס ישראל לאדריכלות לשנת 2007 הם האדריכלים עדה כרמי מלמד, ויעקב יער. (ראה מאמר בעמוד 8).

הזוכים בפרס רכטר לאדריכלות לשנת 2006 הם ברכה וד'ר מיכאל חיוטין. הפרס המחולק על ידי משרד המדע, התרבות והספורט הוענק השנה על תכנון בניין בית המשפט בחיפה. השופטים - פרופ' רן שחורי, פרופ' אדר' פרלה קאופמן אדר' רואי סקר ועידית עמיחי, יו'ר הוועדה מטעם משרד המדע התרבות והספורט. העקרונות שהודגשו בנימוקי השופטים: 'שימוש באור טבעי, הגדרת חללים ברורה, השתלבות בסביבה העירונית ואיפוק סגנוני'. המבנים האחרים שהגיעו לשלב הסופי הם תחנת הרכבת באר שבע צפון שתוכננה על ידי דני לזר, בניין בלפר במכון ויצמן שתוכנן על ידי משה צור, ומרכז דוידסון בירושלים שתוכנן על ידי קימל אשכולות.

משרד האדריכלים מנספלד-קהת זכה בתחרות מוזמנים לתכנון תוכנית־האב של אוניברסיטת חיפה. ההצעה נבחרה מתוך חמש הצעות שהוכנו על ידי חמישה משרדים ידועים: גורדון אדריכלים, יער אדריכלים, לרמן אדריכלים, יסקי-מור-סיוון אדריכלים ומשרד מנספלד-קהת, שהגישו את הצעתם בשיתוף עם אדריכליות הנוף ברקן-אלחנתי ו-ת.ד.ם. יועצי תחבורה. התוכנית של מנספלד-קהת שואפת לחבר בין מרכיבי הקמפוס הקיימים והעתידיים ולהנגיש אותם באמצעות מארג של מתחמי בינוי סגורים ופתוחים. התוכנית תהפוך את הכביש הראשי בקמפוס לרחוב פעיל שהתנועה בו נעשית בעיקר ברגל ובתחבורה ציבורית.

ההצעה של יסקי-מור-סיוון התבססה על פיתוח 'כפר אקדמי' המורכב מבינוי מדורג על המדרון הצפון-מזרחי, כאנטיתיזה למגדל הראשי שתוכנן בשנות השבעים ע'י אוסקר נימאייר. מעבר ראשי מקורה ישמש ציר מקשר בין המבנים הקיימים והחדשים ויהווה מקום מפגש לסטודנטים.

יער אדריכלים ביססו את ההצעה שלהם על קמפוס ירוק המתפתח בהדרגה בלב היער, תוך שיקום המבנה הקיים ושימורו כנקודת ציון היסטורית. במסגרת השיפוץ מוצע לשדרג את המעבר המרכזי ולהציף אותו באור עליון טבעי, בהתאם לתוכנית המקורית של נימאייר.

משרד גורדון הציע שתי חלופות. האחת 'מקובצת' ומדגישה את איכויות האינטראקציה הנוצרת ב'עיר לימודים' אינטנסיבית וקומפקטית, והשנייה חלופת הפארק המדגישה את איכויות השטח הפתוח.

ההצעה של משרד לרמן מדברת על יצירת מרחב באמצעות מסה אופקית של מבנים, החרוצה על ידי מערך צירים וחובקת בחיקה כיכרות אינטימיות, הפתוחות באופן מבוקר אל הנוף. פרויקט רעיוני להפקת מים מטל, שתוכנן על ידי האדריכלים יוסי קורי ואייל מלכא, זכה במקום הראשון בתחרות Drawing Water Challenge שאורגנה על ידי משרד המהנדסים הגדול ARUP במסגרת חגיגות השישים להיווסדו, ביחד עם חברת WatAir. הפרויקט הנקרא WatAir מציע להפיק מים נקיים בעזרת קולטי טל מרחביים, כפתרון לבעית זיהום המים במדינות נחשלות. המבנה של קורי ומלכא ניתן להצנחה מהאוויר. הוא זול, פשוט ומבוסס על טכנולוגיה נבטית עתיקת יומין. הפרויקט שזכה מתוך 102 פרויקטים שנשלחו מכל רחבי העולם, הוצג בתערוכה בלונדון במהלך פברואר מרץ, בין עשרת המקומות הראשונים.

תערוכות

תערוכה של האמן ברי פרידלנדר, אחד הצלמים הבולטים כיום בישראל, מוצגת במוזיאון תל אביב לאמנות עד סוף מאי. לאחר מכן היא תעבור למוזיאון לאמנות מודרנית בניו־יורק. פרידלנדר החל את דרכו בשנות השמונים בצילום חוצות. בשנות התשעים החל לפתח טכניקה חדשה המבוססת על תמונות תצריף דיגיטליות ענקיות, היוצרות אפקט של אלגוריה מתעתעת - על גבול הנרטיב הקולנועי.

התערוכה 'טיפולוגיה של הנצחה בישראל - אדריכלות וחברה' באצירת האדריכלית טולה עמיר, הוצגה בגלריה לארכיטקטורה ואמנות ניסויית בטכניון, לאחר שסיימה את תפקידה כמייצגת ישראל בביאנלה לאדריכלות בוונציה. עמיר סוקרת את הדרכים להנצחת הנופלים בארץ באמצעות דגמים וצילומים של 15 מבני הנצחה. בקרוב גם בתל אביב.

תערוכה של משרד האדריכלים ההולנדי Wiel Arets הוצגה בגלריה זה־זהזה בנמל תל אביב עד ה-21/6/07. וויל ארטס מלמד כיום באוניברסיטאות מובילות באירופה ובארצות הברית, לאחר ששימש כדיקן מוסד Berlage למחקר ברוטרדם במשך שבע שנים. בתערוכה יוצגו למעלה מ-20 מודלים ייחודיים, מרמת המוצר ועד למגדל דירות. הגלריה פתוחה מדי יום (מלבד שני) בין השעות 00:00-20:11 בהאנגר 12 נמל ת'א. 03-5444261

התערוכה 'מוזה על המים' של הצלם משה ברקוביץ' תוצג בגן השלושה (הסחנה) בחודשים יולי אוגוסט. ברקוביץ' מצלם באוויר, בים וביבשה. הצילום במים מאפשר לו להנציח את תנועת הגוף האיטית של המודל.

אירועים

אדריכלית אנדה בר נבחרה ליו'ר עמותת האדריכלים המאוחדים. אנדה מחליפה את היו'ר הפורש אדר' יצחק ליר, שהוביל בזמנו את הפילוג מאגודת המהנדסים והאדריכלים, אבל לאחרונה חתם על חוזה להסתנפות מחודשת אליה. עד כה, בעמותה לא שאלו יותר מדי שאלות, אבל נראה שההנהגה החדשה תצטרך לבחון את ההחלטה החפוזה שנית, לחפש בית אדריכל, שכדי להגיע אליו לא צריך אשרת כניסה ליפו, ולבסס סוף סוף את מעמד האדריכלים בקרב הציבור בכלל, וקהילת המתכננים בפרט. המינויים החשובים האחרים הם: יו'ר ועדת ביקורת - אדר דוד גוגנהיים; יו'ר סניף ת'א - אדר' בתיה מלול; יו'ר סניף חיפה - אדר' אבי טולדנו; יו'ר סניף ירושלים - אדר' אלונה ליפשיץ; יו'ר סניף באר שבע - אדר' אלי ארמון ויו'ר תא הצעירים - שמעון פרס, סתם - אדריכל אורי פדן.

כנס UIFA - אירגון בינלאומי של נשים אדריכליות, יתקיים בבוקרשט, רומניה, בין התאריכים 1-14/10/2007

פרויקטים

מייקל הופקינס הקים את הבניין הראשון שלו בטוקיו - מגדל המשרדים הגבוה ביותר ביפן, שממוקם במרכז העסקים על ציר ארמון האימפריה, אל מול תחנת הרכבת הראשית של העיר. במשרד של הופקינס טוענים שזהו המבנה הכי חשוב ביפן. הפתיחה הרישמית של השלב הראשון היתה באפריל, תכנון השלב השני יחל בשנת 2008.

סטודנטים

סטודנטים משנה ג' בסטודיו של דניאל וכטל מבית הספר לאדריכלות של אוניברסיטת תל אביב, חידשו את ארכיון הסרטים של החוג לקולנוע וטלוויזיה בבניין מקסיקו. הפרויקט תוכנן ובוצע על ידי הסטודנטים, באמצעות קבלני משנה. מימון הפרויקט נעשה על ידי הנרי זימנד שהנציח את רעייתו אנדה זימנד ז'ל, בסיוע אגודת הסטודנטים. עקרונות התכנון: חיבור ויזואלי של הפרוזדור באמצעות פתחים מקבילים לחלונות הבניין, ושימוש באלמנטים המאוחסנים בארכיון כמרכיב מרכזי בעיצוב. הסטודנטים המשתתפים: גיא אורצקי, רונן דקל, רוני הרטויג, לימור יוסיפון, עדי למפל ויפעת ריגלר. הפרויקט נעשה ביוזמת ראש בית הספר לאדריכלות, אדריכל הילל שוקן.

'בליל' - פרויקט המגורים של הסטודנטית מאיה ליבשיץ מאריאל, מתמקד ביצירת סדר באי־הסדר, הנובע מבליל התרבויות, התקופות, המאורעות והסגנונות המאפיינים את יפו. מודל ורטיקלי חזרתי, המורכב משני נפחים, מאפשר ליצור וילות אורבניות שכניסותיהן מתנקזות לכיכרות, והגינות הפרטיות ממוקמות על הגגות. היחידה ללימודי עיר/מדינה בבצלאל והמכון ללימודים עירוניים באוניברסיטה העברית קיימו סטודיו ללימוד ההשלכות המרחביות והנופיות של תמ'א 35. מנחים: אדר' יובל יסקי, ואדר' שמאי אסיף, ראש מינהל התכנון במשרד הפנים. הסטודנטים המשתתפים: עופר ביליק, ליסה בלכמן, דנאור גבריאלי, גלית שחם ופזית אייל.

ספרים

40X40 - ספר חדש של אדריכל ישראל גודוביץ' מתאר את הדיאלוג האורבני המתקיים בין מגדלים וסביבתם. גודוביץ', לשעבר מהנדס העיר של תל אביב, סוקר מזווית ראייה ביקורתית כארבעים מגדלים השולטים בקו הרקיע של העיר. לרכישה - עם עובד, 03-6288500

דבר המפרסם

המרכז לייעוץ פנג שואי. דירות, בתים ועסקים. רחל: 054-4439015.

תקן ישראלי חדש מחייב מעתה התייחסות לכלל מערכת המים - החל בצנרת וכלה באביזרים. שמוליק יניב, ראש תחום אינסטלציה דירתית ב'גולן מוצרי פלסטיק' מציע לאדריכלים ומתכננים כתובת לקבלת מידע וייעוץ מקצועי בעניין הבחירה, היישום וההתקנה של מערכות אינסטלציה דירתיות. 052-3864009.

'פלסאון' החלה לספק לחצני זכוכית למיכלי ההדחה הסמויים שלה מדגם DIVA. חידוש מרענן בשוק הניאגרות הישראלי (ראה צילום מימין).

עד כאן להפעם. רחל

חזרה לגליון 69    back to issue 69